cudze - design
warto znać: otl aicher
mariusz wszołek
info
otl aicher (1922–1991) 
jeden z najsłynniejszych i najważniejszych niemieckich projektantów graficznych. Zaprojektował między innymi identyfikację wizualną olimpiady w monachium (1972), logotypy takich firm jak zdf, lufthansa, basf, braun. piktogramy jego autorstwa przedstawiające dyscypliny sportu są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych użytkowych znaków graficznych na świecie. zajmował się także typografią, zagadnieniami  teoretycznymi związanymi z projektowaniem przestrzeni oraz pracą edukacyjną.
 
w 1953 roku wespół z maxem billem (sylwetka maxa billa: niebawem) i inge aicher-scholl założył hochschule fur gestaltung - szkołę projektowania w ulm, która kontynuowała dzieło modernistycznego ruchu skupionego wokół przedwojennej szkoły bauhausu.
 
otl aicher był również autorem wielu artykułów z zakresu teorii i praktyki projektowania. jego prace zostały finalnie zebrane i opublikowane w 1991 roku w książce pt. Die Welt als Entwurf. polskie tłumaczenie książki ujrzało światło dzienne w 2016 roku nakładem wydawnictwa libron jako część serii wydawniczej communication design (szczegóły tego wydania: tutaj).
 
projekty otla aichera wyróżnia przede wszystkim jego przywiązanie do siatki projektowej oraz koncentracja na klarownym komunikowaniu wartości i kultury organizacji. śmiało można stwierdzić, że otl aicher skomercjalizował to, co współcześnie nazywamy corporate identity, brandingiem czy designem tożsamości organizacji. otl aicher dużą wagę przywiązywał do soulivanowskiej koncepcji form follows function, którą sprowadził do prostego twierdzenia: krzesło, na którym źle się siedzi, jest złym krzesłem.  
 

do pobrania

podziel się

adnotacja
magazynowa

obserwując zachwyt niektórych osób projektowaniem zorientowanym na powielenie czegoś, co już dawno temu powstało, postanowiłem, że w ramach fajrantu będę prezentował sylwetki ciekawych projektantów i ich projektów. może z czasem zrobi się z tego coś większego, ale póki co zostanę przy krótkich prezentacjach sylwetek, o których nierzadko należy napisać więcej niż urodził się i zmarł. 


  • google books: link
  • polskie wydanie książki świat jako projekt: link
  • bio w history of design: link